Mistrzostwa Europy FAI Modeli Kosmicznych

Posted by on Sie 10, 2017

Już za niecałe dwa tygodnie, na Lotnisku Kruszyn Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego, startuje kolejna prestiżowa impreza w sporcie lotniczym, której organizację FAI powierzyła Polsce. Tym razem będą to Mistrzostwa Europy FAI Modeli Kosmicznych (20-25 sierpnia br.). Patronem Honorowym Mistrzostw Europy jest Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. To największa impreza modelarstwa kosmicznego 2017 roku i już drugie w tym roku, najwyższej rangi, zawody modelarskie organizowane przez Aeroklub Włocławski. Swój udział w zawodach potwierdziło 226 uczestników z 17 krajów Europy – Białorusi, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy, USA i Włoch. Po raz pierwszy w historii na lotnisku w Kruszynie spotkają się najlepsi modelarze kosmiczni świata, którzy przez sześć kolejnych dni będą rywalizowali o tytuł Mistrza Starego Kontynentu. Ostatnimi zawodami w modelarstwie kosmicznym organizowanymi przez Aeroklub Włocławski, były Mistrzostwa Polski rozgrywane również w bieżącym roku, i które stanowiły ostatni sprawdzian przed organizacją Mistrzostw Europy.

Oficjalna Ceremonia Otwarcia Mistrzostw Europy odbędzie się w dniu 20 sierpnia (niedziela) o godzinie 17.00. Po części oficjalnej z udziałem oficjeli, organizatorów i uczestników oraz przemówieniami zaproszonych gości, odbędzie się część nieoficjalna, na którą zaplanowano szereg atrakcji. Otwarcie zawodów uświetni między innymi znany i lubiany przez polskich entuzjastów lotnictwa niemiecki pilot akrobacyjny Uwe Zimmermann, który już po raz kolejny zagości na lotnisku Kruszyn i wykona pokaz akrobacji swoim nowym samolotem Extra 300.

Zawody potrwają do 25 sierpnia, a więcej aktualnych informacji na ich temat można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej zawodów – www.spacemodels.pl (źródło – strona Aeroklubu Włocławskiego).

Dobrze się składa, że tuż przed Mistrzostwami Europy FAI Modeli Kosmicznych ukazał się najnowszy numer periodyku CIAM Flyer (3-2017). Z lektury czasopisma, na podstawie przedstawionej tam historii Pucharu Świata w konkurencjach modeli kosmicznych, dowiadujemy się, jak ewaluowało modelarstwo kosmiczne w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Polecam także krótki tekst nieżyjącego już ś.p. Ireneusza Pudełki, Zasłużonego Mistrza Sportu i Honorowego Członka Aeroklubu Krakowskiego, pt. Historia modelarstwa rakietowego w Polsce – z naszej strony internetowej. Dopełnieniem niech będzie galeria zdjęć Mariusza Wrony z zawodów modeli kosmicznych w Częstochowie, które także publikujemy na stronie KM. Gorąco polecam (oprac. Bogdan Wierzba).