Drone Festival Race – F3U World Cup

Posted by on Kwi 22, 2017

W weekend 13-14 maja br. zapowiada się bardzo interesująca impreza. Zgodnie z Kalendarzem FAI, na Narodowym Stadionie Rugby im. Kazimierza Górskiego w Gdyni, odbędą się Międzynarodowe Zawody Pucharu Świata FAI w nowej konkurencji modelarstwa lotniczego, jaką są wyścigi FPV quadrokopterów klasy F3U. To pierwsze zawody tak dużej rangi w naszym kraju. O dynamicznym rozwoju tej najmłodszej dyscypliny sportu modelarskiego najlepiej świadczy liczba 16 imprez Pucharu Świata zgłoszonych do Kalendarza FAI na ten rok.

 

W ramach DRONE FESTIVAL RACE będzie też rozegrany Puchar Polski. Już przeglądając stronę festiwalu ma się wrażenie, że będzie to ciekawy event. Nie tylko za sprawą emocjonujących wyścigów quadrokopterów, ale też dzięki wielu imprezom towarzyszącym. W grupie organizacyjnej jest między innymi nasz Kolega, Krzysztof Hilbrycht – przedstawiciel AEROKLUBU POLSKIEGO w podkomisji FPV Racing And Similar Activities Sub-Committee, działającej w ramach Międzynarodowej Komisji Modelarskiej CIAM FAI.

 

Drone Race – czyli wyścig dronów. Na czym polegają zawody? Na ściganiu się modelami quadrokopterów po wyznaczonej trasie z przeszkodami. Drony będą pilotowane metodą FPV (na podstawie obrazu z kamery zamontowanej w modelu). Wyścig polegać będzie na przeleceniu swoim modelem wyznaczonej przez organizatora trasy w jak najkrótszym czasie. Zawody będą podzielone na 2 etapy: 13.05 – dzień treningów (10.00-18.00), 14.05 – dzień eliminacji i finałów (10.00-18.00). Wyścigi finałowe planowane na godzinę 15-16.

 

Rejestracja zawodników w sobotę w godzinach 9.00-10.00. Na tę chwilę zarejestrowało się „on-line” 22 pilotów, w tym Mac Poschwald (triumfator Malta Drone Nationals) i Krzysztof Chartanowicz (obaj z Aeromodelklubu Artbem). Ranga Pucharu Świata FAI i Pucharu Polski oznacza, że zawody będą rozgrywane wg przepisów Kodeksu Sportowego Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI i tym samym od zawodników będą wymagane licencje sportowe FAI. Należy podkreślić, że w Polsce licencje wydaje polski związek sportowy – do spraw sportu lotniczego i jest nim AEROKLUB POLSKI. Regulamin licencjonowania zawodników, formularz wniosku o wydanie licencji i cennik, są dostępne pod tym linkiem: Licencje sportowe. Głównym celem Drone Race Festival jest …

rozegranie zawodów sportowych, ale Organizatorzy chcąc uczynić tę imprezę bardziej medialną (i słusznie), zaplanowali wiele imprez towarzyszących. Tradycją gdyńskich festiwali dronowych (bo tegoroczny będzie już trzecim) są międzynarodowe konkursy filmowe „Drone Film Festival”. Wymagane jest aby film zawierał minimum 70% ujęć wykonanych z drona i materiał video wykorzystany w filmie nie był starszy niż z 2016 roku. Jeden uczestnik festiwalu może nadesłać maksymalnie 2 filmy. Każdy z filmów będzie oceniany przez Jury w następujących kategoriach: Art – jakość filmowa ujęć z powietrza, czystość, artyzm, prowadzenie kamery, itp. oraz Fun – dynamika, ciekawe ujęcia, zabawne sytuacje, wyzwania,…

W pięknych przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w ramach bloku EDUKACJA będzie  można wysłuchać wiele interesujących wykładów. Bardzo ważnym elementem tego bloku będą prelekcje przeprowadzone przez specjalistów i adresowane do pilotów i użytkowników dronów. I tak: będą przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego z materiałem dotyczącym prawnych regulacji związanych z użytkowaniem dronów, zasad zdobywania uprawnień, perspektyw rozwoju branży, itp. Będzie ciekawa prezentacja pracownika PAŻP (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej) a w niej jakże ważna i ciekawa kwestia korzystania z przestrzeni powietrznej.

Bo jak wiadomo niebo nad nami nie jest niczyje a poruszanie się po nim dronem może stwarzać sytuacje niebezpieczne…. Planujemy także ciekawe prelekcje specjalistyczne – np. Techniki filmowania i fotografowania z pokładu drona, wykorzystanie dronów w analizie upraw rolnych, tworzenie za pomocą dronów map i wizualizacji 3D. Prezentacje prowadzić będą najlepsi specjaliści w swoich branżach, ludzie z wieloletnim doświadczeniem. W trakcie trwania całej imprezy w holach PPNT, w ramach DRON EXPO, zaprezentują swoje produkty firmy związane z tematem dronów i filmowania z powietrza.

Będzie można zapoznać się z najnowszymi dronami oraz szeroko rozumianym osprzętem, porozmawiać ze sprzedawcami, itp. Swoje drony zaprezentują także hobbyści związani w największym polskim forum rc&fpv: rc-fpv.pl. Będzie możliwość oglądania modeli i osprzętu, porozmawiania z konstruktorami, wymiany doświadczeń, itp. Osoby zainteresowane imprezą odsyłamy na stronę internetową Drona Festival Race – Gdynia 2017.

Poniżej film z edycji 2015 Dronfestiwalu:

Opracowano na podstawie informacji i zdjęć ze strony Organizatorów Drone Race Festival (Bogdan Wierzba).